پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنتامین آب سالم یکی از نیازهای اصلی بشر در قرن ۲۱ می‌باشد، بنابراین قوانین بازدارنده‌ای جهت محافظت از آلودگی آب در جوامع مختلف وضع گردیده است. یکی از جامع ترین این قوانین مربوط به تصفیه پساب جوامع شهری، روستایی و اماکن صنعتی می‌باشد. تصفیه‌خانه‌های فاضلاب به طور گسترده جهت تصفیه پساب مناطق شهری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فاضلاب این بخش ها عموماً به یک نقطه انتقال داده می‌شود. میزان پساب تولیدی می‌تواند از چند لیتر تا چندین میلیون مترمکعب در شبانه روز متغیر باشد.

برای حجم‌های پایین،استفاده از پکیج‌های پلی اتیلن پیش ساخته قابل حمل بسیار مرسوم می‌باشد. این پکیج ها بسته به شرایط پروژه به روش‌های مختلف طراحی و با مصالح گوناگونی می‌تواند اجرا گردد.

از تجربیات موفق این شرکت در دهه اخیر ، استفاده از مخازن پلی اتیلن جهت ساخت پکیج‌های پیش ساخته تصفیه پساب می‌باشد. این پکیج ها با کارایی تصفیه بسیار بالا ، فاضلاب را به یک آب مناسب جهت تخلیه به محیط زیست یا استفاده مجدد جهت مصارف کشاورزی تبدیل می‌کنند.

این سیستم برای حجم‌های حدود ۱۰۰ مترمکعب بر شبانه روز به صورت پکیج یکپارچه و ابعاد بزرگتر به صورت مدولار قابل اجرا می‌باشد. عمر بسیار بالای پکیج تصفیه به علت استفاده از مصالح پلی اتیلن، این پکیج را به عنوان یکی از محبوب ترین پکیج‌های تصفیه در دنیا تبدیل کرده است.

موارد کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

بسته به کیفیت پساب تولیدی، پکیج‌های تصفیه فاضلاب پلی اتیلن طراحی و اجرا می‌گردند. پساب عای تولیدی به دو بخش پساب‌های بهداشتی (انسانی) و پساب‌های صنعتی تقسیم می‌شوند. پساب‌های بهداشتی شامل فاضلاب‌های جوامع شهری و روستایی، ادارات،کمپ‌های مسکونی، ویلاها و مناطق تفریحی می‌باشد. با توجه به روشن بودن ماهیت آلودگی این پساب‌‌ها، می‌توان از مدل‌های مختلف استفاده کرد.

پساب‌های صنعتی شامل پساب واحدهای صنایعی چون صنایع داروسازی ،غذایی، اتومبیل سازی، شیمیایی، ریسندگی،فولاد، الکترونیکی و غیره می‌باشدکه عموما آلودگی شدیدتری نسبت به پساب‌های بهداشتی دارند. جهت تصفیه این پساب ها از فرآیندهای تکمیلی در کنار پکیج‌های این شرکت می‌بایست استفاده کرد.

واحدهای مختلف پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

 • واحد متعادل کننده
  پساب جمع آوری شده از منابع تولید ابتدا در یک واحد متعادل کننده با هم مخلوط می‌شود. این واحد که به عنوان ایستگاه پمپاژ نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد ، عملیات پمپاز و انتقال فاضلاب به محل ورودی پکیج را بر عهده دارد. استفاده از یک واحد آشغال‌گیر نیز جهت حذف آشغال و ذرات درشت دانه موثر می‌باشد.در بسیاری از طرح ها واحد متعادل کننده قابل حذف بوده و پساب مستقیماً به واحد بیولوژیکی منتقل می‌شود.پساب بعد از آشغال‌گیری می‌تواند به یک واحد انوکسیک منتقل گردد.در این واحد با پایین نگاه داشتن سطح اکسیژن ، یون نیترات موجود شکسته و تبدیل به گاز نیتروژن می‌شود. بعد از واحد انوکسیک، پساب به یک راکتور بیولوژیکی منتقل می‌شود.
 • واحد هوادهی
  در این راکتور با اکسیژن دهی به فاضلاب و استفاده ازمدیاهای چسبیده (IFAS) میکروارگانیسم ها رشد کرده و توده لجن تشکیل می‌شود.توده لجن تولید‌شده از مواد غذایی فاضلاب استفاده کرده و باعث کاهش بار آلودگی پساب می‌شود.
 • واحد ته‌نشینی
  توده‌های لجن تشکیل شده با کمک پمپ‌های مناسب به واحد هوادهی بازگشت داده می‌شود. لجن مازاد نیز به واحد هضم لجن منتقل می‌شود.
 • واحد ضدعفونی کننده
  پساب خروجی از واحد ته‌نشینی جهت استریل شدن و حذف میکروب‌های باقی مانده ،کلر زنی یا ازن زنی و یا در تماس با اشعه UV قرار داده می‌شود تا آماده تخلیه به محیط زیست گردد.پساب خروجی از این پکیج ها در محدوده استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست است.

مزایای پکیج تصفیه فاصلاب پلی اتیلن

 1. بالاترین میزان تصفیه
 2. بدون مشکلات انتشار بو
 3. هزینه اولیه پایین
 4. بدون نیاز به بتن و مصالح بنایی
 5. حداقل زمان بهره برداری
 6. طول عمر بسیار بالا
 7. قابلیت جابجایی و انتقال
 8. فضای کم اشغالی
 9. تمرکز بخش‌های مورد نیاز یک سیستم تصفیه در کنار یکدیگر

پکیج دوجداره پلی اتیلن تصفیه فاضلاب، جهت تصفیه فاضلاب انسانی مجموعه های مسکونی، صنعتی و خدماتی ارائه می شود. پکیج های دوجداره پلی اتیلن گروه صنعتی فراز تجهیز راویس با به کار گیری آخرین تکنولوژی های روز دنیا به منظور کاهش ابعاد مجموعه، تضمین کیفیت تصفیه و سادگی بهره برداری، به عنوان بهترین گزینه جهت اجرا و بهره برداری بدون نیاز به نیروی متخصص، طراحی شده است.
در پکیج های دوجداره پلی اتیلن تصفیه فاضلاب گروه صنعتی فراز تجهیز راویس از قطعات گوناگونی استفاده شده است که هر کدام وظیفه ی تصفیه و حذف بخشی از آلاینده های پساب ورودی را بر عهده دارند. به منظور آشنایی کلی به طور خلاصه نمونه هایی از بخش های موجود در پکیج های دوجداره پلی اتیلن تصفیه فاضلاب این گروه صنعتی ارایه می‌گردد :

 • آشغال‌گیری: این بخش مواد جامد و زباله های بزرگ را همانند صافی از جریان جدا می کند.
 • ته‌نشینی اولیه و تعدیل جریان: در این مرحله مواد جامد در کف مخزن مربوطه به صورت لجن ته نشین می شود. و همچنین نوسانات جریان ورودی را کنترل می کند.
 • بی‌هوازی: در این واحد فسفر فاضلاب تصفیه می شود.
 • آنوکسیک: این مرحله نیترات موجود در آب و همچنین نیتراتی که در واحد هوادهی ساخته شده را تصفیه و حذف میکند.
 • هوادهی: این مرحله فاضلاب را در معرض اکسیژن قرار داده و مواد ارگانیک و کربنی داخل فاضلاب را تبدیل به لجن قابل ته‌نشینی می‌کند. همچنین آمونیاک و مواد ارگانیک نیتروژن دار موجود در فاضلاب را به نیترات تبدیل میکند.
 • ته‌نشینی ثانویه: این واحد لجن تولید شده در مراحل بیولوژیک قبل را ته نشین می کند.
 • گندزدایی و ذخیره پساب: این مرحله با تزریق کلر، باکتری‌ها و سایر عناصر بیماریزای موجود در پساب را حذف کرده و همچنین بخشی از پساب تصفیه شده را جهت استفاده در مصارف آبیاری ذخیره می نماید.
 • نگهداری و ذخیره‌ی لجن: لجن جمع آوری شده از سایر بخش ها به این بخش انتقال می یابد و ذخیره می شود تا در فرصت مناسب به خارج از پکیج انتقال داده شود.