لوله پلی اتیلن تک جداره و ویژگی های آناستفاده از لوله پلی اتیلن در حدود ۷۰ سال در صنایع مختلف اروپا و سپس ایالات متحده آغاز شد. از جمله کاربری‌های حال حاضر لوله پلی اتیلن می‌توان انتقال آب (سیستم‌های آب‌رسانی، آبیاری تحت فشار و …)، انتقال و جابجایی سیالات شیمیایی، سیالات خنک‌کننده و گرم کننده، قطعات مختلف مصرفی در صنایع خودروسازی، استفاده از لوله پلی اتیلن تک جداره به عنوان پوشش محافظ و عایق کابل‌های برق و فیبر نوری و مصارف گوناگون و مختلف دیگر را نام برد.
لوله پلی اتیلن تک جداره، از جمله این لوله‌ها است که می‌توان از آن در فشارهای بین ۲ تا ۴۰ اتمسفر (بسته به نوع مواد اولیه و قطر و ضخامت لوله) در صنایع مختلف استفاده کرد. ویژگی‌های منحصر به فرد لوله پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر لوله‌ها (فولادی، آزبست، و …) باعث گردیده است که سرعت رشد استفاده از این لوله‌ها در شبکه‌های انتقال و توزیع آب و سیستم‌های آبیاری تحت فشار نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد. مصرف لوله پلی اتیلن تک جداره با گذشت زمان رشد چشمگیری داشته و این رشد فزاینده به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های جدید در ساخت مواد اولیه لوله پلی اتیلن با کیفیت بهتر، باعث شده است تا نسل جدیدی از لوله پلی اتیلن‌های گرید به وجود بیاید.

مواد اولیه لوله پلی اتیلن

پلی اتیلن ازهیدروکربن واتیلن تحت اثر درجه حرارت زیاد وفشار فوق العاده بالا ساخته می‌شود. نام تجاری مواد مصرفی برای تولید لوله پلی اتیلن PE63,PE80,PE100 می‌باشد. مواد PE 63 برای تولید لوله پلی اتیلن دارای چگالی کمتری نسبت به مواد جدیدتر بودند و بنابراین باعث میشد تا وزن و ضخامت لوله پلی اتیلن PE 63 افزایش یافته و هزینه تولید لوله پلی اتیلن با مواد PE 63 بسیار بیشتر از مواد جدید تر باشد، به همین خاطر استفاده از این مواد اولیه دیگر توجیه اقتصادی ندارد و از رده خارج شده‌اند.

تولید کنندگان لوله پلی اتیلن فهمیدند که با افزایش چگالی مواد اولیه لوله پلی اتیلن می‌توان با داشتن ضخامت و وزن کمتر، لوله ای با قابلیت تحمل فشار بیشتر و قیمت کمتر تولید نمود. بنابر این استفاده از مواد PE 80 برای تولید لوله پلی اتیلن آغاز شد. مواد PE 100 جزء جدیدترین نوع مواد اولیه تولید لوله پلی اتیلن می‌باشد که جزء مواد‌های گرید و با کیفیت محسوب می‌شود و از سال ۱۹۹۰ در اروپا بعنوان گریدی مناسب در صنعت لوله مطرح گردیده است. لوله پلی اتیلن PE 100 با داشتن تراکم بیشتر، وزن و ضخامت کمتری دارد و نیز می‌تواند فشار بیشتری را تحمل کند. هم اکنون در ایران تولید لوله پلی اتیلن با مواد اولیه PE 80 و PE 100 رواج دارد.

مزایای استفاده از لوله و اتصالات پلی اتیلن

لوله و اتصالات پلی اتیلن می‌توانند بهترین گزینه برای سیستم‌های انتقال سیالات در پروژه‌های مختلف صنعتی، نیروگاه‌ها، خطوط انتقال فاضلاب، سیستم‌های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی، خطوط انتقال گاز، خطوط انتقال آب و شبکه‌های آب‌رسانی می‌باشد. از جمله مزایای لوله پلی اتیلن می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • قابلیت اتصال آسان
  • انعطاف‌پذیری بالا
  • نصب آسان، سریع و کم هزینه لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن
  • عمر طولانی مدت لوله پلی اتیلن و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری
  • مقاومت در مقابل خوردگی و اثر مواد شیمیایی مختلف
  • ضریب اصطکاک کم پلی اتیلن و ثابت بودن آن در طول کاربرد
  • بهداشتی و غیر سمی بودن مناسب برای آب شرب
  • وجود سایزهای متنوع لوله و اتصالات پلی اتیلن
  • مقاومت در برابر آفتاب و اشعه ماوراء بنفش