پکیج های تصفیه فاضلابدر سال‌های اخیر تمایل به استفاده از واحدهای پیش ساخته تصفیه آب و فاضلاب به شکل پکیج‌های قابل حمل به ویژه برای اجتماعات کوچک از قبیل مناطق روستایی ، کمپ ها ، سایت‌های کارگاهی ، یگان‌های نظامی رو به افزایش است.با ساخت تصفیه‌خانه‌های پیش ساخته به صورت واحد‌های آماده ، علاوه برکاهش قابل ملاحظه در هزینه‌ها و زمان مورد نیاز ، امکان حمل و جابجایی آن‌ها به شکل کانتینرهای استاندارد فراهم می‌شود.کاربرد این واحدهای پیش ساخته به عنوان راه حلی مقرون به صرفه و مطمین در تصفیه فاضلاب اجتماعات کوچک و رفع معضلات زیست محیطی واحدهای آلاینده شهری و صنعتی توصیه می‌شود.روش تصفیه فاضلاب‌های بهداشتی ، فرآیند لجن فعال از طریق هوادهی عمقی با کشت معلق یا رشد ثابت توسط باکتری‌های هوازی می‌باشد. کارایی تصفیه فاضلاب در حدود ۹۵ درصد حذف آلاینده‌های شاخص از قبیل BOD ، COD و TSS می‌باشد.

که در صورت لزوم اضافه نمودن رآکتورهای بی‌هوازی و آنوکسیک به منظور تصفیه تکمیلی فاضلاب‌ها امکان پذیر است.فاضلاب‌های آلوده و بیماریزا پس از هدایت به این سیستم و طی مراحل مختلف تصفیه به پسابی زلال ، بدون بو و عاری از مواد معلق پالایش شده ، پس از گندزدایی با ترکیبات کلر یا گاز ازن مطابق با استانداردهای محیط زیست قابل دفع به آب‌های سطحی و زیرزمینی یا استفاده در مصارف دوره ای آبیاری فضای سبز خواهد بود.هر واحد کامل تصفیه فاضلاب دارای متعلقات لازم از قبیل تجهیزات آشغال‌گیری ، سیستم پمپاژ ، بلویر هوادهی ، زلال سازی، هاضم لجن، مخزن گندزدایی و تابلوی برق به همراه کابل کشی ها و لوله ارتباطی می‌باشد.

مخازن پکیج از ورق و پروفیل‌های فلزی کربن استیل ساخته شده ، توسط پرایمرها و پوشش‌های اپوکسی در برابر عوامل خوردگی محافظت می‌شوند. در ظرفیت‌های بسیار کوچک از مخازن آماده پلی اتیلن و فایبرگلاس به عنوان رآکتور تصفیه فاضلاب نیز استفاده می‌شود.

کاربرد پکیجهای تصفیه فاضلاب برای مراکز زیر توصیه می‌شوند:

 1. شهرک ها ، مجتمع‌های مسکونی و اداری
 2. بیمارستان ها ، مراکز بهداشتی و درمانی
 3. صنایع ، کارخانه‌ها و کارگاهها
 4. مراکز تفریحی ، آموزشی و نظامی
 5. ترمینال ها ، بنادر و فرودگاهها
 6. هتل ها ، اقامتگاه‌های مسافری و گردشگری
 7. تاسیسات مجاور سدها ، رودخانه‌ها و چاههای آب

ویژگی پکیج ها عبارتند از:

 1. قیمت مناسب و عملکرد مطابق با استاندارد
 2. کیفیت قابل قبول و ساختار مقاوم در برابر خوردگی
 3. حداقل نیاز به زمین جهت استقرار و نصب
 4. راهبری و نگهداری بسیار ساده و کم هزینه
 5. کارکرد اتوماتیک و عدم نیاز به متصدی دائم
 6. امکان ارتقاء ظرفیت در طرح‌های توسعه

پکیج‌های تصفیه فاضلاب قابل حمل MOBILE SEWAGE TREATMENT PACKAGES

 • قابل استفاده در بیمارستانها، رستورانها، مجتمع‌های مسکوتی، کارخانجات، هتلها و…
 • هزینه کم سرمایه گذاری اولیه
 • قابل حمل و نقل
 • نصب و راه اندازی آسان و سریع
 • عدم نیاز به عملیات ساختمانی سنگین
 • بهره برداری و نگهداری ساده
 • ظرفیت: تا ۳۰۰ متر مکعب در روز

پروسه تصفیه فاضلاب در پکیج‌های قابل حمل

(Extended فرآیند تصفیه فاضلاب انتخاب شده در پکیجهای ساخت پالا طرح انرژی نوع لجن فعال و روش هوادهی گسترده می‌باشد. فرآیند کلی تصفیه به این صورت که فاضلاب از شبکه فاضلاب وارد ایستگاه پمپاژ شده واز آنجا به تانک Aeration)هوادهی هدایت می‌شود. فاضلاب قبل از ورود به تانک هوادهی از داخل یک آشغال‌گیر عبور می‌کند تا مواد جامد درشت و غیر قابل هضم جدا گردند این آشغالها پس از انباشت به صورت دستی جدا سازی می‌گردند.

هوادهی از نوع عمقی می‌باشد و هوای مورد نیاز جهت تامین اکسیژن مورد نیاز باکتری‌های هوازی توسط بلویر تامین می‌شود. هوای خروجی از طریق نازلهای تعبیه شده در کف مخزن به صورت یکنواخت کل سطح را هوادهی خواهد کرد سیستم نازلها طوری در نظر گرفته شده است که علاوه بر هوادهی کل سطح تانک جریان موجی شکل را به وجود آورده که باعث ایجاد مخلوطی همگن در تانک هوادهی خواهد شد.

فاضلاب پس از هوادهی به مدت ۲۴ ساعت وارد مرحله ته‌نشینی می‌شود. شکل هندسی کف این مخزن به صورت قیفی شکل می‌(Excess باشد تا لجن فعال ته‌نشین شده توسط پمپ به ابتدای مخزن هوادهی جهت تصفیه کاملتر برگشت داده شود. لجن اضافی نیز به مخزن نگهداری لجن پمپاژ می‌شود. فاضلاب تصفیه‌شده از واحد ته‌نشینی سرریز شده و به داخل مخزن کلرزنی Sludge) هدایت خواهد شد در این مخزن محلول پرکلرین یا کلر مایع به سیستم تزریق شده و عمل ضد عفونی انجام می‌پذیرد.
۴۰ را دارا خواهد بود که مطابق mgr/lit ۲۵ و مواد معلق mgr/lit حداکثر BOD پساب خروجی از این بخش دارای غلظت ۵ استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست می‌باشد.

فاضلاب تصفیه‌شده پس از کلرزنی قابل دفع در آب‌های سطحی و زیرزمینی خواهد بود یا جهت آبیاری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مشخصات پکیجهای فلزی قابل حمل تصفیه فاضلاب

لازم به ذکر است که از ظرفیت ۳۰۰ نفر به بالا پکیج به صورت چند تکه ساخته خواهد شد که شامل بخشهای هوادهی، ته‌نشینی ، کلرزنی و ذخیره لجن می‌باشد.

اجزا تشکیل دهنده:

 • (Screen) آشغال‌گیر
 • (Aeration chamber) مخزن هوادهی
 • (Sedimentation chamber) مخزن ته‌نشینی
 • (Disinfection chamber) مخزن کلرزنی
 • (Sewage holding tank) مخزن ذخیره لجن
 • (Sewage pumps) پمپ انتقال لجن
 • (Chlorinator) کلریناتور
 • (Screen) آشغال گیر
 • تابلو برق
 • (Blowers) سیستم تامین هوا، دمنده هوا
 • لوله انتقال هوا و لجن و تجهیزات جانبی.