سپتیک تانک چیست ؟(قسمت ۳)سپتیک تانک چیست ؟

سپتیک تانک یک نوع مخزن برای پیش تصفیه فاضلاب منازل مسکونی، مکان‌های تجاری و صنعتی است. با استفاده از سپتیک‌تانک می‌توان تا مقدار قابل توجهی از آلودگی‌های موجود در فاضلاب را پیش از ورود به سیستم‌های انتقال فاضلاب یا چاه‌های جذبی کاهش داد.

سپتیک تانک یک مخزن است که از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول یا ورودی، فاضلاب به سه بخش جاری، ته نشین و چربی تقسیم می‌شود. چربی و لجن جمع شده در کف سپتیک‌تانک لازم است تا هر دو سال یک بار تخلیه و پاکسازی شود.

سپتیک تانک به دلیل نگهداری طولانی مدت لجن، با فرآیندهای شیمیایی، سبب کاهش حجم لجن و مواد ته نشین می‌شود. واکنش‌های شیمیایی انجام شده در سپتیک تانک، گازهایی تولید می‌کند و که از بالای سپتیک به خارج هدایت می‌شوند.

بخش دوم سپتیک تانک، خروجی آن است که معمولا ۳۰ درصد از حجم کل را شامل می‌شود. فاضلاب پس از جداسازی مواد سنگین و سبک، به این بخش هدایت می‌شود و سپس به چاه یا سیستم‌های انتقال فاضلاب هدایت می‌شود.

موارد کاربرد سپتیک تانک

سپتیک تانک برای پیش‌تصفیه فاضلاب رستوران‌ها، منازل مسکونی، مکان‌های تجاری و اداری کاربرد دارد. با کمک سپتیک تانک، انتقال فاضلاب آسان‌تر به انجام می‌رسد و همچنین در چاه‌های جذبی، عملکرد چاه به دلیل کمتر شدن مقدار چربی کاهش نمی‌یابد.

فاضلاب خروجی رستوران‌ها به دلیل چربی زیاد در چاه‌های جذبی، عملکرد چاه را کاهش می‌دهد.

یکی دیگر از کاربردهای مهم سپتیک تانک پلی اتیلن، استفاده به عنوان منبع نگهداری فاضلاب جهت پمپاژ است. هنگام انتقال فاضلاب برای تصفیه یا هنگامی که محل قرارگیری تولید فاضلاب پایین‌تر از سطح است، لازم است تا از پمپ برای انتقال فاضلاب استفاده شود. در چنین شرایطی، سپتیک تانک محل مناسبی برای جمع‌آوری و نگهداری فاضلاب خواهد بود.

استفاده از سپتیک تانک روشی ارزان قیمت و کارآمد برای بهبود تصفیه فاضلاب و حفظ محیط زیست است. برخی قوانین الزامی نیز برای استفاده از سپتیک تانک در برخی کاربردها وجود دارد که می‌بایست رعایت گردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *