لایروبیبرداشتن هر نوع رسوبات ته‌نشین شده در نهرها و کانال‌های روباز و سربسته و زیر پلها را لایروبی گویند.

لایروبی عبارت است از استخراج یا جابه‌جایی خاک یا سنگ که توسط کشتی لایروبی انجام می‌گیرد. در این میان کشتی لایروبی نیز به کشتی‌هایی اطلاق می‌شود که شناور آن را مجهز به تجهیزات جابه‌جایی و استخراج خاک یا سنگ کند.

به‌طور معمول فعالیت‌های لایروبی به دو صورت انجام می‌شود: لایروبی احداث که برای بار اول انجام می‌شود و لایروبی به‌منظور نگهداری که به دو شکل ادواری و منظم است.

اهداف لایروبی

فعالیت‌های لایروبی اهدافی را در پی دارد که به اختصار شامل عمیق کردن رودخانه‌ها و یا دریاچه‌ها و یا حوضچه بنادر، پر کردن گودی‌ها در زیر آب یا خشکی، جایگزینی مواد با کیفیت خوب و مناسب به جای مواد ضعیف در زیر آب مثلاً در ساختمان و ابنیه برای فوندانسیون و بازیافتء با مواد مناسب و مهم‌تر از همه توسعه محیط زیست، استخراج مواد تمیز و قرار دادن روی مواد آلوده به‌عنوان لایه پوشاننده از آلاینده‌ها استفاده می‌شود. زیستگاه‌هایی وجود دارند که به منظور استخراج و قرار دادن، مناسب و مساعدتر از زیستگاه‌هایی مانند زمین‌های در معرض جزر و مد مداوم کنار ساحل هستند.

توضیح این‌که با توجه به اهمیت کاهش محدودیت‌های حاصل از عمق آب و نیز به منظور آبراهه‌هایی برای تردد کشتی‌ها، ایجاد تسهیلات در لنگرگاه و حوضچه بنادر و ایجاد کانال عمیق‌تر لایروبی به‌عنوان کاری غیرقابل اجتناب در صنعت دریانوردی در نظر گرفته می‌شود که باعث تردد شناورها در داخل حوضچه یا کانال می‌شود.

یک پروژه‌ لایروبی اهمیت به‌سزایی دارد زیرا در حین اجرا نه تنها باعث تنظیم عمق و کاهش فرسایش می‌شود بلکه با استفاده مجدد از مواد حاصل از لایروبی اثرات مثبت یا منفی زیست‌محیطی را نیز در پی خواهد داشت. در قسمت ورودی یا دهانه حوضچه و یا کانال، عکس‌العمل‌های عبور کند، شامل ترکیبی از نوسانات از جزر و مد موجه است که به همین دلیل مواد توده داخل یا خارج از ساحل انتقال می‌یابد و مجدداً در برخورد با مانع به ساحل برگشت خواهد کرد.

در بسیاری از نقاط جهان شن و ماسه و لای حاصل از لایروبی، در آبادسازی و ترمیم نواحی احداث ساحل جزایر مصنوعی و یا ساخت موج‌شکن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. استخراج این مواد می‌تواند توسط لایروب لنگری و یا لایروب کششی انجام شود.

در حالت لایروب لنگری لایروب در نقطه مناسب لنگر انداخته و به وسیله لوله کانال‌هایی به عمق ۲۰ متر و قطر ۷۵ متر حفر می‌کند. پس با استفاده از نیروی مکش (ساکشن) شن و ماسه و لای وارد لایروب می‌شود. اما در نوع دوم که لایروب کششی است شن و ریگ‌های اضافی و لای به بستر دریا برگشت می‌یابد. در مجموع آن‌چه حایز اهمیت است برای به حداقل رساندن اثرات زیان‌آور زیست‌محیطی و نیز به منظور دستیابی به بیشترین کارایی و بازده در عملیات لایروبی، توجه به پارامترهای زیست‌محیطی تا حد زیادی مؤثر می‌باشد. باید عملیات لایروبی که گستردگی زیادی در منطقه دارد و تاثیرات زیست‌محیطی متفاوت نظیر خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و فیزیولوژیکی را دارد، بررسی شود.

مهم‌ترین اثرات شیمیایی و فیزیکی لایروبی

یکی از مزایای مهم لایروبی افزایش مواد مغذی آب در طی پاشیده شدن آب بر سطح دریا است که موجب افزایش فیتوپلانکتون‌ها و رشد جلبک‌ها می‌شود. از طرفی پاشیده شدن آ بر روی آب کنار ساحل، در صورت وجود مرکز تفریحی و تفرجگاهی، باعث می‌شود برخی استاندارهای بهداشتی، نقض یابند.
مورد دوم طی انجام عملیات لایروبی در بنادر، علی‌الخصوص بنادر ماهیگیری، لنگرگاه‌ها و کانال‌ها، باعث افزایش غلظت فلزات سنگین به ویژه در لنگرگاه‌های حمل مواد نفتی ایجاد می‌شود.

فلزات سنگین از جمله کادمیوم و نیکل، ناشی از بقایای تخلیه مواد نفتی است که جذب رسوبات دانه‌ریز می‌شوند و در حین انجام عملیات لایروبی در داخل آب به‌صورت معلق در می‌آیند. این مواد با گذشت زمان به وسیله آب رقیق شده و از غلظت آن‌ها کاسته خواهد شد. ماهیت این مواد بسته به محل لایروبی تا حد زیادی متفاوت است.

مورد سوم به‌طور معمول غلظت اکسیژن محلول در آب بسته به گردش آب در فصل‌های مختلف تغییر کرده و در برخی از موارد به حالت بحرانی و خطرناک می‌رسد. عملیات لایروبی نیز تا حد زیادی منجر به افزایش میزان مصرف اکسیژن می‌شود. اما در رسوبات آهکی و رسی به دلیل کمبود مواد مصرف کننده اکسیژن، تقلیل میزان آن اندک خواهد بود.

مورد چهارم انجام عملیات لایروبی می‌تواند تا مدتی سبب کاهش کیفیت ظاهری آب شود. مانند رسوبات آهکی که به علت بازتاب نور در تغییر رنگ آب نقش به‌سزایی دارند. در هر صورت نواحی تحت لایروبی دارای حجم عظیمی خاک است که به‌طور عمومی غیر متخلخل بوده وضخامت رسوبات در آن چشمگیر است.

بدیهی است که انجام این‌گونه فعالیت‌ها و نیز ریزش و دفن خاک‌های ناشی از عملیات لایروبی در نواحی حساس بیولوژیکی منجر به انهدام بخشی از زیستگاه‌های طبیعی خواهد شد که اگر این امر در بنادر ماهیگیری که اهمیت ویژه‌ای برای سلامت آبزیان و کیفیت عالی از بعد کمی و کیفی دارد حادث گردد صدمات جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت.

نتیجه این‌که باید به این نکته توجه کرد که لایروبی و تخلیه مواد حاصل از آن، باید با تمام شرایط زیست‌محیطی هماهنگ شود تا بندر از بعد زیست‌محیطی پاکیزه و از بعد اکوسیستم دریا به افزایش ذخایر و مهم‌تر از همه کیفیت مرغوب ماهی برای مصرف کنندگان تبدیل شود و با لایروبی مناسب به حفظ محیط زیست کمک نماییم.

لوله لایروبی پلی اتیلن به دلیل داشتن مزایای فراوان و مقاومت بالای مکانیکی و شیمیایی بهترین انتخاب برای سیستم‌های انتقال سیال در پروژه‌های لایروبی می‌باشد و این لوله‌ها به صورت دو سر فلنج تحویل می‌شود.

فلنجهای پلی اتیلن فرازتجهیز راویس که جهت کاربری لایروبی ارائه می‌شود (بنا به درخواست مشتری) دارای مقاطعی می‌باشد که باعث سرعت بخشیدن و روان نمودن جریان سیال می‌شود و فشار را بر وری پمپ‌ها کم می‌کند.