راهنمای نصب لوله پلی اتیلن دوجداره ۱۳۵- نصب لوله

۱-۵ – لوله های دوجداره

۱-۱-۵- حفاری و آماده سازی ترانشه

ترانشه باید برای فراهم نمودن نصب مطلوب خطوط لوله در عمق مناسب به منظور ممانعت از آسیب ناشی از فشار زمین ، ترافیکو تعمیرات اساسی دما ایجاد گردد . یک نصب خوب مستلزم یک ترانشه متشکل از مواد مناسب می باشد . لوله باید بر روی یک شالوده همگن و پایدار و عاری از سنگ و کلوخ قرار گیرند . شکل ۱۹ بخش های مختلف یک ترانشه را نشان می دهد .

عرض های مطلوب برای ترانشه در نصب لوله با قطرهای مختلف در جدول ۴ آورده شده است . در استاندارد AASHTO قسمت ۳۰ ، حداقل عرض ترانشه نباید کمتر از ۵/۱ برابر قطر خارجی لوله به اضافه ی (۳۰۰MM) 12INGH باشد . در ASTM D2321 عرض ترانشه یا ۲۵/۱ برابر قطر خارجی به ۱۲ اینچ (۳۰۰ میلی متر ) مقرر شده است . بسته به قوانین محل مورد نظر ممکن است مقادیر بالاتر باشد و همچنین باتوجه به شرایط هر محل ، مقادیر قابل بهینه سازی می باشد .

عمق ترانشه توسط جغرافیای محل و شیب مورد نیاز برای لوله تعیین می شود . هرچند اگر شالوده ی مناسب در عمق مطلوب برای لوله موجود نباشد ، نیاز به حفاری مضاعف خواهد بود . وجود سنگ یا خاک های بسیار نرم کود مانند و سایر مواد مشابه تکیه گاه مناسبی نیستند و باید خارج شده و با مواد مناسب جایگزین شوند . باید با یک مهندس خاک در شرایط وجود مواد نامناسب یا خاک های نرم ، مشورت به عمل آید .

۲-۱-۵- بستر سازی

بستر باید بر روی شالوده برای توزیع یکنواخت بار در طول لوله ، آماده سازی و متراکم گردد . لوله بر روی بستر قرار می گیرید و خاکریزی و پر کردن نقاط خالی اطراف و کناره های لوله صورت می گیرد . فارغ از موقعیت محل ، بستر باید از ارتفاع کافی برخوردار باشد . در میزان ارتفاع نوع خاک نیز لحاظ شده است بنابراین بر روی سنگ یا خاک بسیار نرم و گل و لای و سایر موارد مشابه ، خاک برداری انجام شده و خاک محل با مواد گرانولی و متراکم مناسب جایگزین می شود و شیب مورد نیاز ایجاد می شود . ارتفاع و عرض های پیشنهادی برای بستر در شکل ۲۰ و جدول ۵ آورده شد است . مواد باید ار کلاس ۱ یا ۲ بوده و به اندازه ۹۵-۹۰ % استاندارد اجرایی متراکم گردد . از مواد یخ زده نباید استفاده شود .

ادامه دارد…

۲ نظر در مورد «راهنمای نصب لوله پلی اتیلن دوجداره ۱۳»

  • May I simply say what a relief to uncover somebody that really understands what theyre discussing over the internet. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. More and more people really need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that youre not more popular because you certainly have the gift.

    • سلام دوست عزیز
      بسیار خوشحالم که از این سایت رضایت دارید باعث افتخار است.
      شنبه هر هفته ساعت ۸.۳۰ صبح مقاله جدید در سایت بارگزاری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.