راهنمای نصب لوله پلی اتیلن دوجداره ۱۶ 

۴-۶-۱-۵- اتصال جوشی نوع دوم

این نوع اتصال جوشی یک روش پیوسته می باشد.

ابزار و روش کار

ابزار جوشکاری دستی شامل یک اکسترودر کوچک می باشد. برای پیش گرمایش اتصال جوشی یک ابزار گاز داغ معمولی با منبع هوای خارجی متصل می  شود. کشفک جوشکاری بر روی شکاف منطبق و شده و بر روی اکسترودر برای اعمال فشار جوش ، تثبیت می شود.دو نوع ابزار در این زمینه رایج هستند .

بر اساس نوع ابزار ، گرانول یا میله ی جوش قابل استفاده است . برای پلی اتیلن بیشترین ظرفیت حدود ۵/۲ کیلوگرم بر ساعت می باشد . خوای داغ از نازل ابزار جوشکاری خارج شده و سطح لبه هایی که باید داغ شوند را تا دمای جوشکاری گرم می کند . میله ی جوش که به صورت پیوسته از دستگاه خارج می شود و بر روی محل اتصال داغ شده فشار داده می شود .جرم خارج شده ابزار را به جلو رانده و سرعت جوشکاری را تعیین می کند .

۵-۶-۱-۵- اتصال در لوله های کوپلر سرخود (ساکت و اسپیگوت)

هنگامی که از سیستم ساکت و اسپیگوت استفاده می شود ، اورینگ و کوپلر هر دو باید با روان کننده ی غیر نفتی و مناسب روان – کاری شوند . قسمت نر ومادگی قبل از روانکاری باید برای حصول اطمینان از آببندی کامل ، تمیز شوند.از آنجایی که کاروگیتها می توانند خاک ترانشه را به قسمت اتصال کوپلر وارد کنند ، یک صفحه ی پلاستیکی تمیز باید در زیر محل اتصال کوپلر قرار گیرد . انتهای ساکت باید دو پروفیل کامل کاروگیت را پس از آببندی به صورت کامل پوشاند .

بعضی از مزایای این روش عبارتند از :

  • امکان نصب مستقل از آب و هوا
  • نصب سریع و ساده با بازدهی بالا
  • صرفه جویی در زمان ( عدم جوشکاری و خنک کاری و زمان تلف شده )
  • عدم نیاز به آموزش جوشکار
  • انجام فرآیند بدون نیاز به تجهیزات خاص
  • قابلیت اعمال فشار بلافاصله پس از نصب
  • تهیه و خرید آسان بدون نیاز به قطعات

۲-۵- لوله های پلی اتیلن تحت فشار

لوله ی پلی اتیلن تحت فشار با استفاده از روش ها و تجهیزات مشابه با سایر لوله های پلی اتیلن به اندازه ی کافی انعطاف پذیرند که نصب آسان و به صرفه ی اقتصادی را فراهم میکنند.

۱-۲-۵- آماده سازی ترانشه

عرض ترانشه در تاج لوله باید در حد ممکن باریک باشد ولی نباید کمتر از قطر خارجیلوله به اضافه ی ۳۰۰MM باشد تا امکان متراکم نمودن مواد خاکریزی کناری وجود داشته باشد.کف ترانشه حفر شده باید صاف و عاری از سنگ های تیز که باعث سایش سطح لوله می شود ، در غیر این صورت مواد خاص بستر سازی برای دفن لوله مورد نیاز می باشد . اگر به دلیل تابش آفتاب دمای لوله به طور محسوس بالاتر از دمای ترانشه باشد ، لوله باید قبل از خاک ریزی نهایی اندکی پوشانده شود (شکل ۲۶).

ادامه دارد…

۴ نظر در مورد «راهنمای نصب لوله پلی اتیلن دوجداره ۱۶»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *