لوله پلی اتیلن تک جداره و ویژگی های آن(قسمت یکم)استفاده از لوله پلی اتیلن در حدود ۷۰ سال در صنایع مختلف اروپا و سپس ایالات متحده آغاز شد . از جمله کاربری‌های حال حاضر لوله پلی اتیلن می‌توان انتقال آب (سیستم‌های آب‌رسانی ، آبیاری تحت فشار و …) ، انتقال و جابجایی سیالات شیمیایی، سیالات خنک‌کننده و گرم کننده ، قطعات مختلف مصرفی در صنایع خودروسازی ، استفاده از لوله پلی اتیلن تک جداره به عنوان پوشش محافظ و عایق کابل‌های برق و فیبر نوری و مصارف گوناگون و مختلف دیگر را نام برد .
لوله پلی اتیلن تک جداره ، از جمله این لوله‌ها است که می‌توان از آن در فشارهای بین ۲ تا ۴۰ اتمسفر (بسته به نوع مواد اولیه و قطر و ضخامت لوله) در صنایع مختلف استفاده کرد . ویژگی‌های منحصر به فرد لوله پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر لوله‌ها (فولادی ، آزبست ، و …) باعث گردیده است که سرعت رشد استفاده از این لوله‌ها در شبکه‌های انتقال و توزیع آب و سیستم‌های آبیاری تحت فشار نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد . مصرف لوله پلی اتیلن تک جداره با گذشت زمان رشد چشمگیری داشته و این رشد فزاینده به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های جدید در ساخت مواد اولیه لوله پلی اتیلن با کیفیت بهتر، باعث شده است تا نسل جدیدی از لوله پلی اتیلن‌های گرید به وجود بیاید .

مواد اولیه لوله پلی اتیلن

پلی اتیلن ازهیدروکربن واتیلن تحت اثر درجه حرارت زیاد وفشار فوق العاده بالا ساخته می‌شود . نام تجاری مواد مصرفی برای تولید لوله پلی اتیلن PE63 , PE80 , PE100 می‌باشد . مواد  PE 63  برای تولید لوله پلی اتیلن دارای چگالی کمتری نسبت به مواد جدیدتر بودند و بنابراین باعث میشد تا وزن و ضخامت لوله پلی اتیلن PE 63 افزایش یافته و هزینه تولید لوله پلی اتیلن با مواد PE 63 بسیار بیشتر از مواد جدید تر باشد ، به همین خاطر استفاده از این مواد اولیه دیگر توجیه اقتصادی ندارد و از رده خارج شده‌اند .

 

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *